هتل زیر‌آب

زمانی که ژول ورن 20 هزار فرسنگ زیر دریا را می‌نوشت هرگز تصور نمی‌کرد که این تخیل‌پردازی او زمانی به حقیقت بپیوندد اما بعد از گذشت سال‌ها این رویای نویسنده فرانسوی در قالب یک هتل زیر آب تجسم یافته است. هتل هیدروپلیس یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ساختمانی معاصر جهان است که بیش از 260 هکتار را دربر‌می‌گیرد یعنی اندازه‌ای معادل هایدپارک لندن.

هتلی باشکوه‌تر از رویای ژول ورن
خوآکیم هاوزر طراح و مجری ساخت این هتل می‌گوید: «این یک پروژه نیست بلکه یک عشق است.»
هیدروپلیس که در حال حاضر در حال ساخت است نخستین هتل لوکس زیر‌آبی جهان محسوب می‌شود. این هتل شامل سه بخش است: تالار اصلی که مهمانان در آن مورد استقبال قرار می‌گیرند. تونل رابط که به‌وسیله آن مهمانان از طریق قطار به بخش اصلی منتقل می‌شوند و 220 سوئیت که درون مجموعه‌ای به‌صورت زیردریایی قرار دارند. این هتل که در 20 متری زیرآب خلیج‌فارس ساخته می‌شود، شاید بسیار باشکوه‌تر از مجموعه رویایی زیرآب ژول‌ورن باشد. در حقیقت مناطق نادری در جهان هستند که ظرفیت ساخت چنین مجموعه عظیمی را دارند. خبره‌ترین معماران از سراسر جهان گردهم آمده‌اند، بهترین طرح‌ها با استفاده از افرادی مجرب اجرا می‌شود و مصالح ساختمانی فوق‌العاده‌ای در آن به کار گرفته شده است.
هاوزر می‌گوید: ما می‌خواهیم این کار عظیم و منحصر‌به‌فرد در خاورمیانه و در دوبی به بهترین شکل انجام شود به واقع این هتل فقط می‌تواند در دوبی ساخته شود.


هیدروپلیس بازتابی از بدن انسان

در ساخت این هتل خلاقیت زیادی به‌کار رفته و این سبب می‌شود یک کار کاملا ویژه باشد.زمینی که هیدروپلیس در آن ساخته می‌شود متعلق به امیر دوبی است که آخرین دارایی او در این ساحل به‌شمار می‌رود. او با حمایت خود چندین شرکت بزرگ را در این کار سهیم کرده و حدود 150 پیمانکار در ساخت آن شرکت کرده‌اند.
در واقع قرار است داستان‌های تخیلی را به واقعیت بدل شوند. «هاوزر» وجه تمایز این هتل را در این می‌داند که قرن‌ها آرزوی بشر زندگی زیر آب بوده اما هیچ‌کس نتوانسته به این آرزو جامه عمل بپوشاند. ژول ورن، ژان گاستو و چندین آرشیتکت ژاپنی این آرزو را در سر پرورانده‌اند اما هیچ یک موفق به انجام آن نشدند. ایده اولیه هیدروپلیس از علاقه وافر هاوزر به آب و دریا نشات گرفته و این علاقه بسیار عمیق‌تر از ساخت یک هتل زیر آب و کنجکاوی در این زمینه است. او خود می‌گوید: وقتی به تعمق در چیزی مشغول می‌شوید هرچه پیشتر می‌روید از غرق شدن در آن ناگزیر می‌شوید و می‌خواهید که به مسائل مربوط به آن پی ببرید، علاوه بر این به‌یاد داشته باشید 80 درصد وجود انسان و کره زمین را آب تشکیل می‌دهد و بدون آب زندگی معنی ندارد. هیدروپلیس بدن انسان را در طرح معماری بازتولید می‌کند. شباهت مستقیمی میان فیزیولوژی انسان و این معماری وجود دارد.
خانه دائم را در آب می‌سازم
برای ورود به این فضای سوررئال، بازدیدکنندگان از قطاری بی‌صدا استفاده می‌کنند که به‌صورت تمام اتوماتیک مسافران را به هیدروپلیس می‌رساند. یک سیستم لحظه‌ای نیز برای تامین نیازهای مهمانان فعالیت خواهد کرد.
در طبقات بالای تالار اصلی کلینیک جراحی زیبایی، لابراتوار تحقیقات دریایی بیولوژیک و سالن‌های کنفرانس تعبیه شده است. در طبقات پایین نیز فروشگاه‌های متعدد و هتل و فضای پارک وجود دارد. همچنین در این تالار سینمایی با استفاده از فناوری پیشرفته ساخته شده که به تحول زندگی در اقیانوس و تاریخ معماری زیر آب می‌پردازد.
طرح هاوزر مبتنی بر مشارکت عناصر مختلف مرتبط با آب است، لوازم جراحی زیبایی همه از محصولات اقیانوس هستند، سینما به نمایش فیلم‌هایی از زندگی زیر آب و آنچه مربوط به آب است می‌پردازد و کودکان به جهان به‌عنوان آموزگاری سرگرم‌کننده نگاه می‌کنند. در واقع او به‌دنبال این بوده که با این طرح به کسانی که تنی به آب نمی‌زنند و از دنیای زیر آب آگاهی چندانی ندارند فرصت دهد آرامش و سکوت و الهام بخشی دریا و زیر آب را تجربه کنند. بنابر اظهارات هاوزر، قرار است مجموعه‌ای از هتل‌های زیر آب ساخته شود و 9 کشور نیز برای این کار ابراز علاقه کرده‌اند. هاوزر که تصمیم گرفته خانه دائم خود را در دوبی بسازد، می‌گوید: زیرساخت‌های این شهر بسیار خوب است و پس از خاتمه این کار دوبی را ترک نمی‌کنم.
به عقیده من ساخت این هتل در دوبی علاوه بر زیبایی این منطقه نتیجه مثبتی در افزایش گردشگر خواهد داشت و علاوه بر آن از محاسن اینجا این است که به ندرت باران می‌بارد.
این هتل که زیرآب‌های خلیج‌فارس ساخته می‌شود شاید بسیار باشکوه تر از رویاهای ژول‌ورن باشد.
 

منبع:

/ 0 نظر / 117 بازدید