چه رنگی برای چه دیــواری؟

 

 

چه رنگی برای چه دیــواری؟

چطور می‌توان خلق و خو را با توجه به نقش‌های دیوار تغییر داد

نقاشی هنر بسیار زیبا و لطیفی است و خالقان این اثرهای زیبای هنری، دنیای مخصوص خودشان را دارند؛ آدم‌هایی که صرفا به‌خاطر عشق‌شان کار می‌کنند و سعی دارند هر روز با خلق اثرهای جذاب و دلنشین، خود را در این هنر جاودانه کنند. هنری که امروز‌ حسابی بین مردم جا افتاده و رقابت زیادی را به‌وجود آورده و موجب شده آدم‌های مختلف از هر جنسی را به سوی خود بکشاند؛ اما همواره نوآوری‌ای هر شاخه‌ای، موجب رشد و ترقی و البته پیدایش حس رقابت ‌می‌شود. نوآوری‌ای که در این شماره قصد اشاره به آن را داریم، کشیدن نقاشی روی سطوح مختلف از جمله دیوار و سقف و... است. دوست دارید از این به بعد به‌جای نصب تابلوی نقاشی در منزل یا محل کارتان، دیواری را با نقش دلخواه یا حتی تصویر خودتان نقاشی کنید؟  این کار را خانم بهین محمدی به‌راحتی انجام می‌دهد.

ارزش کار به دستمزد نقاش نیست

هنر نقاشی، قدمت بسیار دیرینه‌ای دارد؛ اما این‌که بخواهی طرحی را مثلا روی دیوار بکشی، قدمت زیادی ندارد و در واقع یک هنر جدید محسوب می‌شود، به همین دلیل هنوز آن‌طور که باید، بین عموم جا نیفتاده است. البته به‌نسبت، استقبال خوبی از این کار شده است. برعکس خیلی از همکارانم با این‌‌ تصور که بابت طراحی یک نقش باید دستمزد بالایی بگیری تا قدر اثر را بدانند، به‌شدت مخالفم. به همین خاطر دستمزدی که بابت کارهایم می‌گیرم، در مقایسه با دیگران، بسیار پایین‌تر است چون به این کار به‌عنوان شغل نگاه نمی‌کنم و فقط دوست دارم هنرم را همه بشناسند. هزینه‌ نقاشی‌هایم روی دیوار یا سطوح مختلف را بسته به مساحت و این‌که چه زمانی را باید برایش اختصاص دهم، ‌تعیین می‌کنم؛ اما در کل هزینه‌ طراحی روی سطوح مختلف، از 400 هزارتومان به بالا است.

انتخاب همیشگی من

برای نقاشی روی سطوح مختلف، رنگ آکریلیک درجه یک را ترجیح می‌دهم. البته بعضی اوقات هم از رنگ‌های روغنی استفاده می‌کنم. مزیت بسیار خوب رنگ‌های مرغوب‌، این است که بوی تندی ندارند، به‌همین دلیل، استفاده از آن برای خودم و همچنین افرادی که در آن مکان هستند، آزار‌دهنده نیست.

نقاشی‌هایی که حجم خانه را ‌افزایش‌ می‌دهند!

اکثر افراد انتخاب طرح را به‌عهده خودم می‌گذارند؛ اما یک عده هم خودشان طرح خاصی مد‌نظر دارند و از من می‌خواهند آن را پیاده کنم. در انتخاب طرح، قبل از هر چیز رنگ مورد علاقه مشتری را می‌پرسم و به دکوراسیون و سبک چیدمان آن مکان توجه می‌کنم‌، مثلا کلاسیک است یا سنتی ‌و این‌که رنگ غالب در آن‌جا چیست‌. اگر محلی که قصد طراحی آن را دارم، فاقد نور باشد یا نورگیر کمی داشته باشد، از رنگ‌هایی استفاده می‌کنم که فضا را روشن‌تر کنند‌ یا مثلا اگر منزلی کوچک باشد، می‌توان طرحی را انتخاب و پیاده کرد که حجم فضا را بیشتر نشان دهد.

روح ایرانی

در کل ‌نقاشی‌های سنتی و اصیل ایرانی را به دیگر طرح‌ها ترجیح می‌دهم‌ و همواره دوست دارم در تمام کارهایم روح ایرانی جریان داشته باشد. یکی از کارهایم را که بیشتر از همه دوستش دارم، طرح یک دیوار شکسته است که قسمتی از آسمان را نشان می‌دهد.‌ در کل نقاشی‌هایی که حس کهنه بودن را القا می‌کنند خیلی دوست دارم.

درمان کودکانه

از آن‌جا که بچه‌ها روحیه‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، بنابراین انتخاب طرح و رنگ مناسب برای آن‌ها ‌اهمیت خاصی دارد‌؛ مثلا برای کودکی که بیش‌فعال است، هرگز نباید از رنگ قرمز استفاده کرد تا بیش‌‌فعالی‌اش شدت بگیرد. برای کودکی که آرام و منزوی است، رنگ‌های گرم را پیشنهاد می‌کنم، چراکه ‌نشاط و انرژی خوبی به او می‌دهد. برای کودکانی که از نظر روحی و رفتاری حالت نرمالی دارند‌، رنگ‌های زرد و نارنجی مناسب است چون این 2 رنگ، باعث رشد خلاقیت در بچه‌ها می‌شود و به‌نوعی رنگ علم به حساب می‌آید. بعد از انتخاب رنگ، هر کودکی علایق خاص خودش را دارد؛ برای یکی ورزش خاصی مهم است و برای‌ دیگری شاید یک شخصیت کارتونی مهم باشد.

کسب آرامش در زمان خواب

اتاق خواب، همان‌طور که از اسمش بر‌می‌آید، محلی است برای استراحت و فرار از دغدغه‌های روزمره ما آدم‌ها؛ بنابراین در انتخاب طرح و رنگ اتاق خواب، ‌ابتدا سعی می‌کنم با خصوصیات‌ روحی و رفتاری اشخاصی که در آن اتاق‌ به استراحت می‌پردازند،‌ آشنا شوم تا انتخاب ایده‌آل‌تری داشته باشم. مثلا آن‌هایی که دچار افسردگی‌اند، اغلب رنگ بنفش را دوست دارند؛ اما بیشتر مواقع وقتی برای‌شان توضیح می‌دهم که بنفش، رنگ مناسبی برای‌ آن‌ها نیست و موجب بیشتر شدن افسردگی‌شان می‌شود، قبول می‌کنند طراحی اتاق خواب‌شان را طبق سلیقه من انجام دهند.

برای کودکی که بیش‌فعال است، هرگز نباید از رنگ قرمز استفاده کرد تا بیش‌‌فعالی‌اش شدت بگیرد. برای کودکی که آرام و منزوی است، رنگ‌های گرم را پیشنهاد می‌کنم، چراکه ‌نشاط و انرژی خوبی به او می‌دهد. برای کودکانی که از نظر روحی و رفتاری حالت نرمالی دارند‌، رنگ‌های زرد و نارنجی مناسب است چون این 2 رنگ، باعث رشد خلاقیت در بچه‌ها می‌شود

جلوه بخشیدن به وسایل منزل

از آن‌جا که نقاشی روی سقف از نقاشی روی دیوار سخت‌تر است، ‌بیشتر اوقات ابتدا طرح را روی بوم می‌کشم، سپس‌ روی سقف دکوپاژ می‌کنم. در کنار نقاشی روی دیوار یا سقف، نقاشی روی وسایل منزل مثل کابینت‌ها،درب ِ کمدها، میز، مبلمان و صندلی را هم انجام می‌دهم که بسیار جالب است و بسیار هم طرفدار دارد. خیلی از افراد از من می‌خواهند‌ توسط نقاشی، وسایل ساده منزل‌شان را جلوه زیباتری ببخشم. البته در همه موارد، این کار قابل اجرا نیست، مثلا اگر جنس یک صندلی‌ از پلاستیک‌ باشد، نقاشی روی آن ممکن نیست؛ اما در سایر موارد مانند چوب، فلز، چرم‌های مصنوعی و...، می‌توان طراحی‌های زیبایی را انجام داد.

/ 0 نظر / 18 بازدید